2018 – All Fixtures Including Friendlies and Others

 

Date Day Time Opponents H/A Fixture Rinks W/G
11-Mar Sunday 2.30 Rayleigh Indoor A F 4 x 4 G
17-Mar Saturday 2.30 West Mersea Indoor A F 4 x 3 G
24-Mar Saturday 2.30 Opening of Green H C   G
07-Apr Saturday 10.00 Open Day H C   G
08-Apr Sunday 10.00 Open Day H C   G
15-Apr Sunday 2.30 Witham H F 4 x 3 G
21-Apr Saturday 2.30 Rayleigh   H F 3 x 4 W
29-Apr Sunday 2.30 Thurrock A F 4 x 3 W
05-May Saturday 2.30 Castle Point A F 4 x 3 G
09-May Wednesday 6.00 Stock ‘B’ A C&D 3 x 4 G
10-May Thursday 2.00 Hall St Methodists A F 4 x 3 G
12-May Saturday 2.30 Ford Sports H F 4 x 3 G
15-May Tuesday 6.00 RHP ‘B’ H CMBL 2 x 4 G
16-May Wednesday 6.00 Writtle ‘C’ H C&D 3 x 4 G
20-May Sunday 2.30 West Mersea   H F 4 x 4 G
22-May Tuesday 6.00 Hatfield Peverel A CMBL 2 x 4 G
23-May Wednesday 6.00 Boreham A C&D 3 x 4 G
26-May Saturday 2.30 Bantham & Ongar H F 4 x 4 G
27-May Sunday 2.30 Thurrock H F 4 x 3 W
29-May Tuesday 6.00 Falcon ‘C’ H CMBL 2 x 4 G
30-May Wednesday 6.00 Lionmede A C&D 3 x 4 G
02-Jun Saturday 2.30 West Mersea A F 4 x 4 G
05-Jun Tuesday 6.00 Falcon ‘D’ H CMBL 2 x 4 G
06-Jun Wednesday 6.30 Falcon ‘B’ A C&D 3 x 4 G
09-Jun Saturday 2.00 Club Day H C   G
12-Jun Tuesday 6.00 PML ‘B’ A CMBL 2 x 4 G
13-Jun Wednesday 6.30 Ingatestone ‘A’ H C&D 3 x 4 G
17-Jun Sunday 2.00 Fixed Jack Comp H C   G
19-Jun Tuesday 6.00 Writtle ‘B’ H CMBL 2 x 4 G
20-Jun Wednesday 6.30 PML   A C&D 3 x 4 G
21-Jun Thursday 6.00 Prelim CMBL Shield H/A CMBL 2 x 4 G
23-Jun Sunday 2.30 Castle Point H F 4 x 3 G
26-Jun Tuesday 6.00 Lionmede A CMBL 2 x 4 G
27-Jun Wednesday 6.30 1st Round Marconi Cup
Ingatestone ‘B’
H C&D 3 x 4 G
30-Jun Saturday 2.00 Club Pairs H C   G
03-Jul Tuesday 6.00 RHP ‘B’ A CMBL 2 x 4 G
04-Jul Wednesday 6.30 PML A C&D 3 x 4 G
05-Jul Thursday 6.00 1st Round CMBL Shield H/A CMBL 2 x 4 G
09-Jul Monday 2.30 Hastings A F 3 x 4 G
10-Jul Tuesday 6.00 Hatfield Peverel H CMBL 2 x 4 G
11-Jul Wednesday 6.30 Ingatestone ‘A’ A C&D 3 x 4 G
12-Jul Thursday 2.00 Witham A F 4 x 3 G
15-Jul Sunday 2.30 Tudor, Eltham* A F 4 x 3 G
17-Jul Tuesday 6.00 Falcon ‘C’ A CMBL 2 x 4 G
18-Jul Wednesday 6.30 Falcon ‘B’ H C&D 3 x 4 G
19-Jul Thursday 6.00 2nd Round CMBL Shield H/A CMBL 2 x 4 G
22-Jul Sunday 2.30 Southminster H F 4 x 3 G
24-Jul Tuesday 6.00 Falcon ‘D’ A CMBL 2 x 4 G
25-Jul Wednesday 6.30 Lionmede H C&D 3 x 4 G
28-Jul Saturday 2.30 Ford Sports A F 4 x 3 G
29-Jul Sunday 2.00 Railway Pub H F   G
31-Jul Tuesday 6.00 PML ‘B’ H CMBL 2 x 4 G
01-Aug Wednesday 6.00 Boreham H C&D 3 x 4 G
02-Aug Thursday 6.00 Semi-Final CMBL Shield H/A CMBL 2 x 4 G
04-Aug Saturday 2.30 Bantham & Ongar A F 4 x 4 G
07-Aug Tuesday 6.00 Writtle ‘B’ A CMBL 2 x 4 G
08-Aug Wednesday 6.00 Writtle ‘C’ A C&D 3 x 4 G
11-Aug Saturday   Semi-Final Marconi Cup   C&D    
12-Aug Sunday 2.00 Kirby, Kirby le Soken** A F 4 x 3 G
14-Aug Tuesday 6.00 Lionmede H CMBL 2 x 4 G
15-Aug Wednesday 6.00 Stock ‘B’ H C&D 3 x 4 G
18-Aug Saturday 2.30 Rayleigh A F 3 x 4 W
25-Aug Saturday 2.00 Club Day H C   G
25-Aug Saturday   Shield Finals Day A CMBL 2 x 4 W
01-Sep Saturday 2.30 Hall St Methodists H F 4 x 3 G
02-Sep Sunday   Marconi Cup Final   C&D    
09-Sep Sunday 10.30 Club Finals Day H C   W
15-Sep Sunday 2.30 Clacton A F 5 x 4 G
23-Sep Sunday 2.00 Captain v Secretary H C   G
28-Oct Sunday 2.15 Falcon Indoor A F 4 x 4 W
10-Nov Saturday  2.30 Jacks Indoor A F 4 x 4 G
12-Jan-19 Saturday 2.30 Jacks Indoor A 4 x 4 G
               
* Day trip to be arranged incorporating a game at Tudor Bowls Club      
** Game at Kirby le Soken followed by a Bar-b-que